Pracownia Ajurwedy

Kim jestem

Mam na imię Weronika i z wykształcenia jestem pedagogiem oraz kulturoznawcą. Z praktyki i zamiłowania: nauczycielką jogi, masażystką ajurwedyjską, konsultantką ajurwedyjską. Zafascynowana jogą, od pierwszej lekcji, w jakiej uczestniczyłam, pomyślałam, że to jest to, co chciałabym w życiu robić. Posiadam tytuł nauczyciela Yoga Siromani. Prowadzę grupy, jak i osoby indywidualne w codziennej praktyce hatha jogi oraz jogi wg metody Sivananda.

Ajurweda stała się dla mnie dziedziną życia, którą cały czas zgłębiam i która stanowi niewyczerpane źródło wiedzy, nie tylko na temat zdrowia, ale również psychologii i astrologii. Moją misją jest „zasiać ziarno”, przekazać wiedzę i doświadczenie, wszak czasami jedno zdanie, wypowiedziane w porę, może odmienić nasze życie.

Na co dzień staram się żyć w zgodzie z naturą, szanuję przyrodę i zwierzęta, zachęcam do spożywania życiodajnych roślin i ziół, praktykuję jogę, pozytywne myślenie i medytację. Mam wrażenie, że cała moja edukacyjna i szkoleniowa droga, była po coś. Po to, bym z wszystkich tych dziedzin nauki mogła teraz korzystać w pracy z Wami. Tak oto, z dzieła przypadku, ale też wielkiego marzenia, które dojrzewało we mnie przez kilka lat, powstała moja pracownia, niewielka, lecz ciepła i przyjazna przestrzeń, którą na co dzień wypełnia woń orzeźwiających olejków i energia wspaniałych kobiet, które mnie odwiedzają.


Co wyróżnia moją pracownię?


Na pewno holistyczne i indywidualne podejście, przywiązuję wagę do szczegółów, staram się odszukać to, co nieuchwytne. Nigdy nie liczę czasu co do minuty, moje zabiegi są dłuższe niż standardowe, nie spieszę się i dla każdego mam tyle czasu ile potrzebuje ciało, nie przyjmuję taśmowo, zawsze znajdę chwilę na rozmowę lub odpiszę na wiadomość. Staram się, aby mój dotyk wyrażał troskę o drugiego człowieka, był jak dotyk matki, siostry czy córki.

Koncepcja, która stworzyłam zakłada, iż masaż powinien obejmować całe ciało, również stopy i dłonie, twarz i głowę (oczywiście z pominięciem okolic intymnych). Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej stresu gromadzimy w ramionach, szyi, twarzy i głowie – te ostatnie miejsca są bardzo często pomijane przy typowych, popularnych zabiegach. Pracuję z całą osobą, a nie tylko z nogami czy plecami. Ajurweda uczy nas bowiem, że wszędzie, w całym ciele znajdują się punkty energetyczne Marma, centra energetyczne zwane czakrami oraz sieć połączeń między nimi – kanały energetyczne Nadis. Poprzez te kanały płynie Prana, którą możemy porównać do matczynej energii, siły życiowej, która krąży w całym wszechświecie, również w naszym ciele. Aby zsynchronizować pranę potrzebny jest uważny, delikatny dotyk i ciepły olej. Skupienie ajurwedy na tym, co subtelne, często w swoim oddziaływaniu staje się bardziej potężne, niż odmiana masażu, gdzie masażysta pracuje tylko na mięśniach i kościach.

Wyjątkowe terapie

Pracownia Ajurwedy DOSZA powstała z wieloletniej pasji i wielkiego szacunku dla mądrości zawartych w Wedach i ludowych przekazach. Jest to klimatyczne, urocze miejsce w samym sercu Gdyni. Naszym nadrzędnym celem jest troska, życzliwy uważny dotyk, dbanie o dobre samopoczucie, budowanie społeczności, która żyje w zgodzie z naturą.

Z pozdrowieniami,

Weronika Orzechowska

Co to jest Dosza?

DOSZA (dosha) jest to jedno z podstawowych pojęć w ajurwedzie. Dosza oznacza konstytucję psychofizyczną, pewien typ biologiczny. Są trzy dosze (vata, pitta, kapha), odpowiadające pięciu żywiołom (powietrze, eter, ogień, ziemia i woda). Dosze nie są substancjami występującymi fizycznie, wewnątrz ciała, to grupy cech i funkcji.
Vata, pitta i kapha są trzema filarami, na których opiera się ludzkie ciało. Te trzy energie odpowiadają cechom fizycznym, nawykom oraz temperamentowi człowieka. U każdego człowieka dosze występują w odmiennych proporcjach. Różnimy się między sobą odmienną ilością vata, pitta i kapha. Jest to nasza pierwotna natura – prakriti. Ajurweda wyróżnia kilka typów prakriti: możemy być Vata/Pitta, Pitta/Vata, Vata/Kapha itd. Znając swoje prakriti możemy odpowiednio dobrać dietę i styl życia, tak by zapobiec chorobom, zachować równowagę i zdrowie na długie lata. W pracowni ajurwedy staramy się dobierać zabiegi oraz rodzaj oleju do osoby i jej indywidualnych cech.

Ajurweda

Jest to jeden z najstarszych na świecie systemów medycznych, powstały w Indiach, ponad 5 tysięcy lat temu. Źródłem pisanym ajurwedy są Wedy – staroindyjskie księgi. Samo słowo ajurweda, składa się z dwóch członów: ayus – życie lub siła życiowa i veda – wiedza lub nauka. Ajurweda jest więc wiedzą o życiu, zdrowiu, istnieniu w zgodzie z nasza pierwotną naturą, mówiąca jak osiągnąć szczęście i wyjaśniająca jak powstaje nieszczęście.

Ajurweda ma dwa cele:

  • zachowanie zdrowia zdrowych
  • leczenie chorych

Dzięki holistycznemu podejściu do życia, nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorób, ale wszystkimi aspektami życia. Przedmiotem ajurwedy jest ludzkie życie w całej rozciągłości. Jest to kompletna filozofia, która odnosi się do takich elementów, jak: jedzenie, sen, relaks, sposób postępowania. Daje wskazówki, jak powinniśmy dbać o nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Pomaga nam obudzić inspirację do pełniejszego życia. Służy nie tylko człowiekowi jako jednostce, ale ma również pozytywny wpływ na społeczeństwo, ponieważ szczęśliwi ludzie tworzą spokojną i szczęśliwą społeczność.

Masaż Ajurwedyjski

Masaże ajurwedyjskie to niepowtarzalne masaże relaksacyjne i terapeutyczne, które wywodzą się z ajurwedy – najstarszego holistycznego systemu leczniczego na świecie, powstałego w Indiach. Każdy masaż jest swoistym rytuałem, to praca z energią, głębokie odprężenie, oczyszczenie, ale również upiększenie i odżywienie ciała. Wszystkie zabiegi wykonywane są z użyciem ekologicznych olejów i mieszanek ziołowych, dobieranych do doszy – indywidualnych cech człowieka.

Masaż ajurwedyjski działa nie tylko na poziomie limfatycznym i mięśniowym, ale przede wszystkim na poziomie energetycznym – pranicznym. Masaż tego rodzaju nie tylko skutecznie uwalnia napięcia, rozładowuje tłumione emocje, ale sprawia, że każdy czuje się radosny, pełen optymizmu i rozluźniony.

Spokój, którego można doświadczyć podczas masażu zostaje z masowanym na dłużej, a gdy wykonuje się go regularnie, korzyści są ogromne. Poprawia siłę i wytrzymałość, odżywia i nawilża skórę, mięśnie oraz stawy, opóźnia starzenie, redukuje zmarszczki i cellulit, usuwa zmęczenie, wzmacnia odporność. Regularny masaż głowy i twarzy poprawia wzrok, niweluje bóle głowy i zatok, eliminuje problemy ze snem, a na twarz działa liftingująco. Masaże ajurwedyjskie mają na celu przywrócenie równowagi ciała, umysłu i duszy. To sposób na dobre samopoczucie, zdrowie i urodę.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu:

  • zaburzenia czucia,
  • choroby zakaźne,
  • zmiany dermatologiczne (np. owrzodzenia, wypryski, zapalenie mieszków włosowych, stany ropne),
  • krwotoki i stany zagrożenia ich wystąpienia,
  • stany chorobowe przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała,
  • świeże krwiaki wewnątrzmięśniowe,
  • przerwanie ciągłości skóry w miejscu masażu,
  • ostre i podostre stany zapalne stawów i mięśni,
  • świeże wylewy krwawe pourazowe w stawach i mięśniach,
  • wczesny okres po złamaniach (gdy brak jeszcze kostniny), skręceniach, zwichnięciach,
  • zapalenie szpiku kostnego z przetokami,
  • nie wyrównane wady serca,
  • tętniaki,
  • nowotwory,
  • ciąża,
  • łamliwość kości,
  • zakrzepy,
  • zapalenie żył,
  • żylaki kończyn,
  • miażdżyca,
  • obrzęki stawów i kończyn,
  • urazy, bolesne stłuczenia,
  • okres menstruacji,
  • choroby, których nie rozumiemy.

Zarezerwuj w BOOKSY